Хоча закони про декомунізацію набули чинності вже майже рік тому, проте вони й досі не виконані в повному обсязі. Подекуди реалізація вимог законів про декомунізацію набуває абсурдних обрисів.
Як відомо, 29 січня у Дніпропетровську громадські активісти знесли пам’ятник одному із організаторів Голодомору Григорію Петровському. Хоча знесений пам’ятник Петровському не є об’єктом культурної спадщини, проте МВС відкриває кримінальну справу по факту його знесення.
Тобто ситуація виглядає наступним чином:
- Місцева влада, попри свою задекларовану, в тому числі під час виборчої кампанії, «патріотичність», не поспішає виконувати вимоги закону «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного тоталітарних режимів в Україні», хоча це є її не тільки правом, але й прямим обов’язком.
- Дніпропетровські патріоти самостійно вирішили знести пам’ятник одному із катів українського народу, тобто виконати вимоги закону.
- МВС, із дивовижною оперативністю, відкриває кримінальне провадження. Кримінальна справа відкривається через руйнування об’єктів культурної спадщини, хоча в Міністерстві культури стверджують, що знесений пам’ятник не є об’єктом культурної спадщини. Як запевняють у Міністерстві культури, знесеного пам’ятника немає в ані в реєстрі пам’яток національного, ані в реєстрі пам’яток місцевого значення.
В цій ситуації МВС мало б забезпечувати реалізацію законів України та займатися своїми прямими обов’язками, а не займатися самодіяльністю й не визначати на власний розсуд які пам’ятки належать до історичної спадщини.
Проте найбільше питань до Дніпропетровської міської ради і Дніпропетровського міського голови, оскільки міський голова обраний від однієї з «патріотичних партій», а в міській раді «демократичні та патріотичні» сили мають половину від складу Ради. Тобто, начебто існують усі умови для реалізації законів України, й пам’ятник Петровському, як і інші пам’ятники комуністичним злочинцям, мали б бути демонтуванні рішеннями міської ради. Проте, як і за злочинної влади Януковича, громадськість змушена скидати пам’ятники самотужки, наражуючись на кримінальні переслідування.
Така позиція є більш ніж дивною. Хоча насправді все може бути набагато простіше – цілком можливо, що в Дніпропетровській міській раді вже існує «ширка» між псевдопатріотами та Опоблоком. Саме через це й в Дніпропетровську і відбувається саботаж реалізації законів про декомунізацію.