Як надати звільненим у зв’язку із закриттям шахт працівникам можливості для самозайнятості

0

Міністерство енергетики і вугільної промисловості має намір ліквідувати 11 державних шахт і ще 15 підготувати до приватизації. І лише 7 найперспективніших шахт планується залишити у державній власності.

Міненерговугілля закликав парламент внести зміни до державного бюджету на 2016 рік та передбачити виділення коштів на програму реструктуризації шахтного господарства, а саме – закриття збиткових шахт, виплату зарплат шахтарям та адаптацію звільнених працівників у зв’язку з ліквідацією низки вугільних підприємств. ЄСПУ вважає обурливим, що це питання постало лише зараз, постфактум, відтак ймовірність його позитивного вирішення вкрай низька.

ЄСПУ наголошує, що питання адаптації звільнених у зв’язку з ліквідацією працівників є пріоритетним серед низки заходів по закриттю збиткових шахт. Не можна допустити, щоб від людей відбулися одноразовими вихідними виплатами. Також не адекватною буде формальна система перекваліфікації шахтарів, особливо з огляду на те, що значна кількість безробітних з’явиться у регіонах, де ситуація з безробіттям і так є критичною. Вирішенням проблеми є створення умов для самозайнятості населення в цих регіонах. Наряду з курсами з перекваліфікації необхідно забезпечити працівників шахт, які планують до ліквідації, можливістю відвідувати за рахунок держави бізнес-тренінги з відкриття власного малого та середнього бізнесу.

Необхідною умовою є покращення в державі умов роботи для малого та середнього бізнесу. Експертна рада ЄСПУ назвала першочергові кроки для поліпшення ситуації в цьому полі.

1. Представники малого і середнього бізнесу мають отримати доступ до дешевих кредитів, які видаватимуться за європейськими зразками під 3–5% річних.

2. Держава має оголосити п’ятирічний мораторій на податкові перевірки малого і середнього бізнесу з річним оборотом до 10 млн грн. Адже такі перевірки є ні чим іншим, як чиновницькою формою вимагання хабарів.

3. Необхідно спростити адміністрування податків для малого і середнього бізнесу. Адже наразі процедура звітування є настільки складною, що містить суттєвий корупціогенний потенціал — це фактично система, яка працює на власне збагачення й висмоктує соки з представників малого і середнього бізнесу.

Також ЄСПУ нагадує, що важливим для розвитку малого і середнього підприємництва є підтримка державою вітчизняного виробника. Зокрема, преференцій для виробництв повного циклу. Адже на продажі сировини статки роблять переважно олігархи, а значна частина доданої вартості втрачається.

У зв’язку з реструктуризацією вугільної галузі ЄСПУ також закликає громадськість не втрачати пильності й не допустити розпродажу державної власності олігархам задешево.

Напишіть відгук