Заява: ЄСПУ за оновлення складу Центральної виборчої комісії

0

Єдиний союз патріотів України”, послідовний у своїй боротьбі з корупцією, звертає увагу на одне з кричущих свідчень порушення законності. Центральна виборча комісія, чиї повноваження досі в силі, працює вже дев’ять років, попри зміни в країні, які відбулися за цей час. Напередодні дострокових президентських виборів 2014 року парламент ухвалив поправки до закону “Про Центральну виборчу комісію”, які дозволили членам ЦВК працювати й після семирічного терміну до призначення нового складу. Отже, наразі існує правова колізія, коли в одному законі чітко говориться про сім років повноважень членів комісії, а з іншого боку – їхню діяльність продовжено до призначення нового складу. Зараз на сайті Президента з’явилася петиція з вимогою негайно оновити склад ЦВК – 12 з 15 членів комісії уже значно перебрали свій семирічний термін повноважень. ЄСПУ підтримує цю вимогу і звертає увагу ще на кілька больових точок, пов’язаних із виборчим процесом.

1. Cім мажоритарних округів наразі залишилися без депутатів, оскільки вони пішли в уряд та місцеву владу (і один помер). Необхідно призначити проміжні вибори за цими округами, адже ці прогалини підривають систему парламентської влади, враховуючи нестабільність більшості у Раді. Ми наразі не маємо права нехтувати жодним голосом, який дозволить ВРУ нормально функціонувати й ухвалювати нагальні закони.

2. З огляду на потребу проміжних виборів, ЄСПУ закликає якнайшвидше оновити склад Центральної виборчої комісії. Зараз вона критично вразлива з точки зору низького кредиту довіри та підозри у виконанні політичних замовлень. При цьому не є адекватним рішенням повна зміна складу комісії. Виконання оов’язків на такій відповідальній посаді потребує чималого досвіду. Тож правильним рішенням ЄСПУ вважає проведення люстрації членів ЦВК з тим, щоб перепризначити тих її членів, які себе нічим не заплямували.

До того ж, в перспективі перед цим складом Центрвиборчкому стоятиме таке мегаважливе завдання, як перевибори на зараз непідконтрольних територіях — після їхнього звільнення. ЄСПУ наголошує, що такі вибори можливі тільки після повного повернення контролю України над східними областями. Втім, і за цих умов вибори там потребуватимуть максимального досвіду та виконання чинного — а не зміненого в угоду політичній кон’юнктурі! – виборчого законодавства. Це потребуватимуть серйозної організаторської та правової роботи.

Оскільки ЦВК призначає Верховна Рада за поданням президента, який враховує пропозиції депутатських фракцій і груп, ЄСПУ закликає депутатський корпус якнайшвидше дійти необхідного консенсусу в цьому питання.

3. Важливим аспектом виборчого процесу є політична реклама. У нинішніх умовах політичні партії в Україні витрачають близько 70-80% своїх бюджетів на ефірний час. ЄСПУ вимагає урегулювати цей аспект. Має бути прописана строга система з рівними для всіх умовами виходу в ефір. ЄСПУ також закликає політиків поставитися свідомо до тієї інформації, яку вони подають у маси. Україна тільки виграє від того, коли посутні політичні дебати замінять рекламні ролики, якими політики діють на емоції, а не розум виборця.

На сьогоднішній день необхідно очищувати політичний простір України від усіх наявних і потенційних проявів корупції. Одним із таких ми вважаємо ситуацію з приведенням до легітимного стану Центральної виборчої комісії і закликаємо вирішити це питання.

Напишіть відгук