Інститут бізнес-омбудсмена — ще один бюрократичний орган

0

Вчора Верховна Рада прийняла в першому читанні закон «Про інститут бізнес-омбудсмена».

На перший погляд ідея приваблива. Мета – благородна: «поліпшити умови для ведення в Україні підприємницької діяльності». Посаду бізнес-омбудсмена займає досвідчений економіст, колишній євро-комісар, чий бекграунд достатній для того, щоб його думка була почута в найвищих кабінетах.

Але експертна рада ЄСПУ звертає увагу, що в даному випадку маємо справу з тим, що провідні політекономісти називають «стелею посткомуністичної неефективності». Тобто, якщо перед суспільством стоїть якась проблема, то посткомуністична держава знає лише один варіант реакції. Замість базового вирішення проблеми створюється вузькоспеціалізований бюрократичний орган, який повинен вирішити дану проблему.

ЄСПУ звертає увагу, що всі парламентські партії в своїх програмах декларували спрощення ведення бізнесу і поліпшення бізнес-клімату в країні.

Отже, базові механізми досить прості. Необхідно:

1) Ліквідувати зайву зарегульованість при веденні бізнесу.

2) Максимально спростити адміністрування податків.

3) Ввести прості й зрозумілі правила, однакові для всіх.

Якщо ці заходи посилити дешевими кредитами для бізнесу, то за дуже короткий проміжок часу бізнес-клімат покращиться, що приведе до притоку в країну інвестицій.

Однак радикальне спрощення правил ведення бізнесу неминуче приведе до зменшення корупційної складової, а відповідно буде нести з собою ризик краху всієї «корупційної вертикалі». Саме тому пострадянська бюрократія продукує все нові й нові бюрократичні організації, які декларують рішення проблем, але насправді створюють «баласт неефективності».

Хоч як хотілося б вірити, що саме Рада бізнес-омбудсмена стане тим локомотивом, який зможе ініціювати базові зміни. Та найімовірніше, що цей орган буде здатний лише до точкового рішенням окремих проблем.

Для базових змін буде потрібно радикальне оновлення еліти, яка зможе змінити правила гри і, відповідно, вивести країну на новий якісний рівень.

Напишіть відгук