Серія тренінгів щодо захисту прав бійців АТО відбулася у рамках «Школи ветеранів» у Вінниці. Презентовано посібник «Пам’ятка учасникам АТО. Права, обов’язки та гарантії соціального захисту»

0

29 липня 2017 року у Вінниці відбувся заключний тренінг проекту «Школа ветеранів». У ньому взяли участь активні ветерани АТО, волонтери, дружини і вдови з Вінниці й області. Тематика тренінгу: «Досвід правозахисту. Пошук ресурсів для правозахисної діяльності».
На тренінгу говорилося про практики захисту прав ветеранів, роботу ветеранських організацій, бачення майбутнього. Учасники домовились активно співпрацювати і прагнути до спільних дій. У Вінницькій області близько 200 організацій ветеранів АТО, і варто думати про коаліційну роботу.
Адже спільні інтереси ветеранів АТО – прийняття на місцевому рівні програм соціального захисту бійців АТО, які стали б програмами розвитку; здобуття навичок управління громадськими організаціями; на загал, зміна філософії громадських ветеранських організацій, щоб не перетворюватись на «кишенькові» структури при владі чи бізнесі.
Актуальним залишається питання медичних прав ветеранів. Тільки 10% з них стають на диспансерний облік, не всі знають про право отримати ліки безоплатно, виникають проблеми з протезуванням. Частина проблем могла б вирішуватись швидше та ефективніше, якби люди були поінформовані про свої права, і це знову робота для громадських організацій.
Обговорювалась практика нагородження учасників бойових дій. Нагороди мають бути за конкретні дії, які зробила людина, і ці дії потрібно чітко виписувати – вважають учасники тренінгу. Лариса Полулях розповіла про ізраїльський досвід нагородження військових та традиції в громаді, пов’язані з вшануванням нагороджених. Якщо воїна нагородили за порятунок товариша, то в документах докладно описано його вчинок, а родина врятованого, на знак вдячності, щороку відвідує рятівника і влаштовує обід на його честь.

На початку ж липня відбувся тренінг «Медичні та соціальні права учасників АТО. Досвід роботи правових приймалень».
Тренер Юрій Суботенко, юрист ГО «Юридична сотня» та волонтерка Лариса Полулях зробили огляд найактуальніших правових проблем ветеранів АТО , прокоментували випадки з досвіду учасників тренінгу. І тренери, і учасники визнали: ветеранам АТО варто бути поінформованими і вимагати те, що їм належить по закону, чи то земельні ділянки чи безоплатні рецепті на ліки.
Тренер Юрій Суботенко поінформував про регіональні програми, які діють в різних областях України, їх особливості .

Всі учасники і учасниці тренінгів отримали посібник «Пам’ятка учасникам АТО. Права, обов’язки та гарантії соціального захисту», виданий в рамках проекту.
Посібник розроблений ГО «Юридична сотня» з метою забезпечення військовослужбовців базовою інформацією щодо пільг, прав і соціальних гарантій, а також – надання рекомендацій щодо порядку дій в певних ситуаціях. Матеріал викладений в чотирьох розділах.
Перший розділ – інформація для військовозобов’язаних : призов під час мобілізації, контракт, кредити, трудові права.
Другий розділ – інформація для військовослужбовців:речове забезпечення, жетони, грошове забезпечення, грошові винагороди, відпустка, ротація, медичне забезпечення, речове забезпечення в лікувальних закладах, переміщення, дострокове звільнення, звільнення в запас, відповідальність.
Третій розділ присвячений темам, які потрібні ветеранам АТО: статус УБД, статус інваліда війни, статус сім’ї загиблого, соціально-правові гарантії (пільги), додаткові пільги інвалідам війни, пенсійне забезпечення.

Тренінги проводились в рамках проекту «Школа ветеранів» ГО «А-ВЕСТА», який підтриманий Відділом преси, культури та освіти Посольства Сполучених Штатів Америки.
Контактна особа з питань проведених тренінгів, пошуку ресурсів для продовження діяльності «Школи ветеранів», а також щодо безкоштовного надання посібників для ветеранів АТО – Лариса Полулях (067 700 50 76 або 093 00 67 617).
Скачати електронну версію посібника можна за інтернет-посиланням: http://poshtar.info/2017/08/03/pam’iatka-uchasnykam-ato-prava-obov’iazky-ta-harantii-sotsialnoho-zakhystu/

 

Напишіть відгук