Вінницька служба зайнятості працевлаштувала понад 500 бійців АТО

0

Одним з пріоритетів діяльності обласної служби зайнятості є надання соціальних послуг у працевлаштуванні демобілізованим військовим – учасникам АТО.

Для інформування демобілізованих учасників АТО щодо умов реєстрації, перереєстрації в державній службі зайнятості, надання допомоги по безробіттю та соціальних послуг в усіх базових центрах зайнятості області створено інформаційні куточки для учасників АТО, які систематично поповнюються актуальними матеріалами, спрямованими на їх соціальний захист та швидке повернення до зайнятості. У приміщеннях військкоматів розміщені також інформаційні матеріали та нормативно-правові акти у сфері зайнятості та соціального захисту на випадок безробіття, зокрема дорожня карта «Як знайти роботу військовослужбовцям та учасникам АТО».

Для надання інформаційно-консультативних послуг АТОвцям, в обласному центрі зайнятості забезпечено функціонування «гарячої» телефонної лінії (0432) 55-17-96.

Базові центри зайнятості долучаються до роботи районних центрів надання допомоги учасникам АТО. Під час спільних заходів розглядаються проблемні питання, що виникають при забезпеченні гарантій соціального захисту учасників АТО:

 • працевлаштування,
 • забезпечення житлом,
 • надання матеріальної допомоги,
 • виділення земельних ділянок,
 • медична та психологічна допомога учасникам та родинам учасників АТО.

Налагоджена тісна співпраця з громадськими та волонтерськими організаціями, які спрямовують свої зусилля на надання допомоги учасникам АТО, проводяться спільні заходи: семінари, тренінги, Дні відкритих дверей, засідання «круглих столів» тощо.

З метою залучення додаткових ресурсів для забезпечення соціально-психологічної реабілітації та професійної самореалізації учасників АТО, Вінницьким обласним центром зайнятості підписано Угоди про співробітництво з ГО «Збережи душу», ВОПО «Джерело надії», ВГО «Інформаційно-просвітницький центр «ВІСЬ», ВОГО «Пані Всесвіт», ВООГО «Відкрите суспільство», ГО «Прогресивні жінки», ГО «Громадський центр «Форум», ТОВ «Група «Мирів» та ВОМГО «Молодіжна ліга розвитку підприємництва». Сферою співпраці визначено проведення інформаційно-консультаційних та профорієнтаційних заходів, спрямованих на професійне самовизначення, професійне навчання та швидке повернення до зайнятості через працевлаштування чи зайняття підприємницькою діяльністю, адаптацію учасників АТО в умовах мирного життя, профілактику та подолання посттравматичних стресових розладів.

Одним з варіантів організації зайнятості таких осіб є військова служба за контрактом. За сім місяців 2017 року у базових центрах зайнятості було проведено 72 семінари для безробітних з орієнтації на службу в Збройних Силах України із залученням представників міських та районних військкоматів таких семінари. Як результат послідовної та системної роботи протягом січня – липня 2017 року (за оперативними даними) знято з реєстрації у зв’язку з прийняттям на військову службу за контрактом 85 безробітних з числа учасників АТО.

У січні – липні 2017 року із числа демобілізованих учасників АТО:

 • статус зареєстрованого безробітного мали 3171 осіб, з них 3040 було призначено виплату допомоги по безробіттю;
 • були працевлаштовані 539 безробітних цієї категорії населення;
 • пройшли професійне навчання 125 осіб, з яких 101 – вже працевлаштовані;
 • взяли участь у громадських та інших роботах тимчасового характеру 164 особи;
 • одноразову виплату допомоги по безробіттю для зайняття підприємницькою діяльністю отримали 29 осіб;
 • за 6 АТОвців, працевлаштованих за направленням служби зайнятості на нові робочі місця, прийнято рішення про виплату роботодавцям фактичних витрат у розмірі єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Станом на 01 серпня 2017 р. в центрах зайнятості області отримують соціальні послуги 1425 безробітних з числа учасників АТО, з яких 1275 отримують допомогу по безробіттю.

Разом з тим існує низка проблем, що ускладнюють процес працевлаштування демобілізованих учасників АТО.

Зокрема переважна більшість тих, хто звернувся до центрів зайнятості області, не готові приступити до роботи, насамперед через стан здоров’я та психологічний стан та потребують певного періоду (як правило не менше півроку) психологічної реабілітації, для того щоб повернутись до мирного життя та адаптуватись на ринку праці. Так, за результатами проведеного в липні поточного року анонімного анкетування учасників АТО, що зареєстровані як безробітні у Вінницькій обласній службі зайнятості, не готові одразу приступити до роботи 80% опитаних, 18% визнали, що будуть готові працювати не раніше, ніж через півроку, а 13% визнали, що потребують, в першу чергу, психологічної допомоги.

Однією з причин низького рівня працевлаштування колишніх учасників АТО є дисбаланс між професіями, за якими вони шукають роботу, рівнем заробітної плати, яку бажають отримувати, та пропозиціями роботодавців. Рівень заробітної плати, яка могла би зацікавити безробітних з числа демобілізованих учасників АТО становить понад 5000 грн., в той час як заробітна плата, яку пропонували роботодавці, значно нижче. Зокрема, за результатами вищезгаданого анкетування, 15% опитаних зорієнтовані на рівень заробітної плати понад 6000 грн., лише 7,5% схильні змінити професію. Крім того, не сприяє підвищенню зацікавленості у працевлаштуванні те, що майже всі безробітні, які брали участь у проведенні АТО відповідно до діючого законодавства, мають право та отримують допомогу по безробіттю у максимальному розмірі.

Більшість колишніх воїнів – жителі сільської місцевості, тому одним з негативних чинників є також відсутність за місцем їх проживання працюючих підприємств та проблема транспортної доступності, коли можливе місце роботи знаходиться далеко за межами місця проживання певного безробітного.

«Обласна служба зайнятості і надалі не залишатиметься осторонь щодо вирішення питань зайнятості демобілізованих учасників АТО. Ми і надалі будемо сприяти у наданні соціальних послуг та допомоги в адаптації до мирного життя чоловікам, які пройшли нелегкі випробування», – зазначила директор обласної служби зайнятості Галина Скоковська.

 

Напишіть відгук