«Історичні проблеми маємо вирішувати мудро і виважено, тоді до нас ставитимуться як до передбачуваного партнера»

0

Уже майже чотири роки на Сході нашої країни йде війна. Про психологію, тактику ведення бойових дій агресором, значення тверезого погляду на історію та важливість єднання Європи перед спільною загрозою говоримо з Олександром Палієм, відомим українським істориком, політологом, автором книжок «Історія України», «25 перемог України» та «Короткий курс історії України»

«Чим глибше ми занурюємося в історію, тим далі бачимо вперед»

— Пане Олександре, за останні кілька років більшість українців усвідомили важливість процесу розвінчання міфів російської та радянської пропаганди. Однак паралельно існує думка про те, що, можливо, варто нарешті почати жити з чистого аркуша…

— З чистого аркуша не вийде, тому що людина — істота соціальна. Історичні події, які давно минули, формують національну психологію багатьох поколінь, накладаючи свій відбиток на молодь. Колись британський прем’єр Черчилль сказав, що чим глибше ми занурюємося в історію, тим далі бачимо вперед. Розуміння історії дозволяє нам уникати помилок, міцніше стояти на ногах в умовах глобалізації. Ті народи, які твердо тримаються на ногах, бережуть свої традиції, завжди міцніші й мають кращі шанси виграти майбутнє.

«Всех низких истин мне дороже нас возвышающий обман»

— Які штампи російської пропаганди, на ваш погляд, є найбільш кричущою неправдою?

— Уже років з двісті п’ятдесят існує міф, що Росія — слов’янська держава. Насправді ж вона є слов’яномовною державою, навченою церковнослов’янської (тобто староболгарської) мови руськими (київськими) князями та священиками приблизно з ХІІ по XIV-XVІ століття. До того на території центральної частини теперішньої Росії суцільно говорили фіно-угорськими мовами. Осередки фіно-угорських народів досі мешкають у самому центрі Росії. Назви Москва, Нева, Суздаль, Рязань і безліч інших — фіно-угорські. Росіяни — це народ, який утворився насамперед на базі фіно-угорських етносів, плюс трохи слов’ян і татар.

Другий міф — це сама назва держави Росія. Московити взяли цю назву з грецької мови, бо просто не могли назватися Руссю, адже аж до XVIII століття всі знали, що Русь — це Україна. Тому обрали видозмінену на грецький зразок версію, аби бути дотичними до історії Києва. Рідко народ бере з чужоземної мови назву для своєї держави, це свідчить про її штучність. 1721 року Петро І проголосив створення Російської імперії і вимагав, щоб старе слово «Московія» не вживалося. Ще за Катерини ІІ тих, хто називав себе по-старому москвитянами, били батогами, щоб привчалися, що вони «росіяни». Пушкін писав: «Всех низких истин мне дороже нас возвышающий обман». Фактично вся російська офіційна історія — це нескінченний обман, небажання поглянути на себе справжніх.

— Поговоримо про українські перемоги над московитами, яких насправді більше, ніж ми звикли думати. Чомусь ми дуже мало знаємо про історію Великого князівства Литовського і його війни з Московією…

— Офіційна назва держави, до якої входили українські землі, на той час була Велике князівство Литви, Русі, тобто України, й Жемайтії, лісової частини Литви. У 1500–1503 роках відбулася чергова московсько-литовська війна. Литва стала слабшою і втратила великі території на Сході. 1514 року український князь Костянтин Острозький очолив новий спротив загарбникам. У його війську було до 30 тисяч воїнів, а в московитському — близько 80 тисяч. Московити зібрали вершки своєї держави, всю боярську знать. Ось цю хаотично зібрану велику силу й було вщент розбито під Оршею відносно невеликим об’єднаним військом русинів (українців), литовців, литвинів (білорусів) та поляків. Перемога під Оршею зупинила Москву майже на півстоліття — тобто аж до Лівонської війни, що почалася 1558 року.

— Який урок можна винести з цього протистояння, якщо накласти його на війну на Донбасі?

— Чимало західних дипломатів та мандрівників, починаючи з XV століття, писали одностайно: якщо перша атака московитів невдала, вони починають відступати. Так само діяла і Орда. Московити були не надто сильні у тривалому динамічному протистоянні, програючи всім європейським арміям.

Велике князівство Литовське було сильнішим за Московію завдяки єдності народів, які до неї входили. Коли ж литовці фактично здали свою великодержавність Польщі, то втратили лояльність українців і почали слабшати.

Цікаво, що в київського князя Володимира Ольгердовича (1362–1394), вихідця з литовської династії, й ім’я було українське, й монета карбувалася з тризубом. Практично в той же час у московського князя Василя карбувалася монета із зображенням грифона (символ Орди), перед яким навколішки стоїть московит.

Треба розуміти: Москві як колись, так і зараз важко загарбати європейську державу з її цілісними і єдиними інституціями. Натомість вона чудово почувається в умовах хаосу, коли в сусіда панує ситуація на кшталт «ходи і роби, що хочеш».

Бесіду вела Ольга НІКІФОРОВА, «Народна армія»

Напишіть відгук