Храм солдатської слави на печерських пагорбах

0

Меморіальний комплекс «Національний музей історії України у Другій світовій війні» за час його існування відвідали майже 30 млн осіб із 200 країн світу

Це дуже символічно, що меморіальний комплекс розташовано на високих київських пагорбах, поруч із Києво-Печерською фортецею ХVІІІ століття. Тут кожен метр землі зберігає пам’ять історичних подій, зокрема й пов’язаних із визвольною боротьбою українського народу за свою свободу. От і відкритий 9 травня 1981 року на схилах стародавнього Дніпра меморіальний комплекс став скарбницею всенародного подвигу захисників України, храмом солдатської слави. Воїни-українці визволяли від фашистських окупантів не лише рідну землю, а й народи країн Європи в роки Другої світової війни. Тому не припиняється потік людей, які приходять сюди, щоб віддати шану творцям нашої Перемоги

Як повідомив генеральний директор Меморіального комплексу «Національний музей історії України в Другій світовій війні» заслужений працівник культури України Іван Ковальчук, за роки існування музею тут побувало майже 30 млн відвідувачів із 200 країн світу. Кожен із них, оглянувши експозиції, мав змогу пересвідчитися в тому, яким великим був внесок українського народу в Перемогу. На головній площі меморіалу встановлено багатофігурні скульптурні композиції. Вони ніби відтворюють дорогу війни, яку пройшли представники українського народу від перших боїв із гітлерівцями на західному кордоні до штурму Берліна. А в 16 залах музею розміщено реліквії, що розповідають про головного творця Перемоги — нашого воїна. Загалом фонд музею становить 300 тис. документів. На огляд відвідувачів представлено експонати, які розповідають про індивідуальні риси характеру бійців. Прикладом того є фронтовий щоденник, нагороди штурмана літака лейтенанта Ковальчука. В одному з повітряних боїв він зазнав важкого поранення спини. Після лікування повернувся у свій полк, літав у корсеті, долаючи сильний біль. Останній бойовий виліт здійснив 8 травня 1945 року.

В одному із залів є експозиція, що має символічну назву «У вічній пам’яті народу не закінчилася війна…» На «Стіні пам’яті» розміщено понад 6 тис. фронтових фотографій. Вони створюють своєрідний колективний портрет солдата-переможця. У центрі залу розміщено композицію «Стіл тризни», на якій представлено речі нехитрого солдатського побуту. Поміж ними — похоронки, як свідки трагічних доль захисників України. А зверху ніби пливе тужливий журавлиний ключ, створений із плащ-накидок та удовиних хусток. Жертовність і біль мільйонів українських жінок передають фотографії, розміщені в композиції «Вдови».

В інших залах, сформованих відповідно до конкретної теми війни, експонують зразки зброї, фронтові прапори дивізій, полків, фотографії бійців, їхні листи, щоденники. Представлені в експозиціях побутові речі, бойові нагороди, характеристики солдатів і командирів, інші реліквії створюють неповторний образ справжніх трудівників війни, передають відгомін того лихоліття.

На мармурових стінах меморіального комплексу золотом викарбувано назви 1152 військових частин і з’єднань, які отримали почесні найменування українських населених пунктів, котрі вони визволили від фашистських загарбників, і 252 партизанських формувань, що діяли на окупованій території України. Увічнено також прізвища понад 12 тис. Героїв Радянського Союзу. Багато з них отримали таке звання в боях за оборону України та визволення її від фашистських окупантів у роки Другої світової війни.

Після завершення цієї війни на долю багатьох українців випала участь у воєнних конфліктах на територіях більш ніж 20 країн світу. Ці сторінки історії відтворено в експозиціях меморіального комплексу «Трагедія і доблесть Афгану» та «На чужих війнах», матеріали яких присвячено цій темі. Багато учасників тих боїв не могли навіть уявити, що їм доведеться воювати вже на рідній землі з новоявленими окупантами. Передбачають, що на печерських пагорбах постане новий меморіал, матеріали якого буде присвячено героїчним захисникам України у війні на Донбасі. А поки що про їхні подвиги розповідають у центральній залі меморіалу. Два роки тому відбулась презентація експозиції про героїзм і мужність учасників АТО. Як повідомив Іван Ковальчук, уже тоді тут було зібрано кілька тисяч бойових реліквій — свідчень героїзму й мужності захисників України на Донбасі. Це фотографії бійців, особисті речі, форма Героїв України, прострелені кулями дороговкази з назвами населених пунктів. Експонати музею, які розповідають про подвиги захисників нашої Вітчизни, постійно поповнюють. Напередодні Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні тут з’явилася скульптурна композиція, присвячена українським «кіборгам».У повний зріст відтворено постаті героїчних захисників донецького аеропорту. Їхній величний подвиг, як і бойові справи творців Перемоги у Другій світовій війні, увічнено в музеї на печерських пагорбах.

Володимир ЧІКАЛІН, «Народна армія»

Напишіть відгук