Ударний безпілотник від “Антонова”: Чим Україна бомбитиме росіян

0

На VI Міжнародній науково-практичній конференції в Києві директор програми з безпілотних авіаційних комплексів державного підприємства “Антонов” Микола Воробйов заявив, що “Антонов” в кооперації з іншими підприємствами займається створенням стратегічного ударного безпілотника, на зразок американського MQ-9 “Reaper”, за стандартами НАТО.

За його словами, крім БПЛА “Горлиця”, який створюється в Україні, підприємство взялося за реалізацію техзавдання Міністерства оборони зі створення стратегічного ударного безпілотного літального комплексу зі злітною масою в 6 тонн.

“Це дуже серйозний комплекс, самотужки Україні він не під силу. У варіанті військово-технічного співробітництва з іноземними замовниками при наявності портфеля замовлень – це можливо. В цьому напрямку ми сьогодні і працюємо разом з “Укрспецекспортом”. Дуже важливо, що цей комплекс створюється за натовськими стандартами STANAG4671 і зможе літати в цивільному повітряному просторі”, – сказав Воробйов.

Звісно, як і всі новітні розробки, даний проект покритий завісою секретності. Наразі про нього відомо, що українська сторона в особі ДП “Антонов” відповідатиме за створення платформи і двигунів, а за постачання частини обладнання відповідає іноземний партнер, з яким це питання вже погоджено.

Також відомо, що розрахункове корисне навантаження нового ударного дрону становить 1,4 тонни. Також розробники повідомили про передбачену можливість оснащення комплексу протитанковим і ракетно-бомбовим озброєнням. А розрахункова висота польоту в 12,2 км і тривалість польоту в 24 години мають позбавити ворожі ППО спокійного сну.

Щоб мати більше уявлення про новітню українську розробку, давайте розглянемо її прототип – американський розвідувально-ударний БПЛА MQ-9 “Reaper”, який був розроблений компанією General Atomics Aeronautical Systems для використання Сполученими Штатами та їх військовими союзниками, насамперед Великою Британією.

Перший політ MQ-9 “Reaper” відбувся 2 лютого 2001-го року і вже тоді стало зрозуміло, що цей проект значно випередив свій час. Та що там казати – подібні безпілотники досі вважаються технологією майбутнього, хоч пройшло вже більше 17 років.

Як і більшість подібних проектів, він також є певної мірою засекреченим, тому відомі лише загальні характеристики:

Стеля: 15 км

Автономність: 16-28 год

Дальність: 5920 км

Вага палива: 1300 кг

Довжина: 11 метрів

Вантажопідйомність: 1700 кг

Вага: 2223 кг (порожній); 4760 кг (максимальний)

Розмах крила: 20 м

Максимальна швидкість: 400 км/год

Крейсерська швидкість: 160 км/год

Відомо, що США використовують ці розвідувально-ударні безпілотники для патрулювання кордону з Мексикою, а також для спецоперацій в різних регіонах планети. Зокрема, достеменно відомо про знищення за допомогою MQ-9 “Reaper” групи талібів в Афганістані в грудні 2007-го року. Також у ЗМІ були повідомлення про використання їх проти піратів в Індійському океані.Пропустить через 13

Ну і окремим пунктом стоять успішні спецоперації зі знищення лідерів “Аль-Каїди”: третя людина в керівництві цієї терористичної організації Мустафа Абу Язід, відомий також як Шейх аль-Масрі, один з керівників єменського крила “Аль-Каїди” Фахд аль-Куса і один з лідерів лідер “Аль-Каїди” в Ємені Абдаллах аль- Санаані були ліквідовані в різний час саме за допомогою MQ-9 “Reaper”.

Що стосується бойових втрат, то наразі відомо лише про один збитий безрілотник цієї серії. Це сталося 1 жовтня 2017-го року в Ємені під час інтервенції Саудівської Аравії з союзниками до цієї країни для придушення хуситського повстання (США і Велика Британія тоді підтримали інтервентів).

За останніми даними, станом на сьогодні на озброєнні армій світу знаходиться 111 дронів MQ-9 “Reaper”, 98 з яких – в армії США (6 – в Італії, 4 – в Туреччини і 3 – у Великої Британії). Вартість одного такого дрону для армії США становить близько 11,6 млн доларів, а експортна вартість станом на 2009-й рік становила 31,5 млн доларів.

Тобто, якщо Україні справді вдасться налагодити виробництво ударних безпілотників такого типу, то окрім зміцнення власної обороноздатності ми отримаємо ще одну статтю валютних надходжень до державного бюджету.

Тут варто відзначити, що світове виробництво ударних безпілотників є досить “закритим клубом” і, по суті, монополізоване США і Ізраїлем. В інших країнах вони виробляються або за американської, або за ізраїльської участі.

Тому, якщо Україна зуміє розвинути успіх у цьому напрямку, то має всі підстави не лише для того, щоб виграти війну з Росією, але й зайняти престижну і досить затребувану нішу на світовому ринку.

До речі, Росія нічим подібним похвалитись не може: наявний у неї парк БПЛА безнадійно застарів, а нові моделі є нічим іншим, як спробами реанімувати радянську спадщину 1970-1980-х років. Та й то – з використанням американських і ізраїльських комплектуючих, як то неодноразово збитий на Донбасі безпілотник “Орлан”.

Напишіть відгук