Якість підготовки фахівців Повітряних Сил поліпшують, використовуючи технології віртуальної реальності

0

38-й об’єднаний навчальний центр Повітряних Сил Збройних Сил України — один із наймолодших і високотехнологічних навчальних закладів війська. Вже 16 років тут готують фахівців з технічного обслуговування авіаційної техніки, аеродромно-технічного й радіотехнічного забезпечення польотів авіації, радіотехнічного й зенітного ракетного озброєння. Тобто всіх тих, без кого літак не підійметься в небо, ракета не досягне цілі, а техніка простоюватиме в ангарі

— Специфіка нашого центру — готувати фахівців на солдатські та сержантські посади для Повітряних Сил. Первинна підготовка, перепідготовка, підвищення кваліфікації, початкова фахова й базова підготовка військовослужбовців різних категорій — це все наша робота. Але з початком війни ми значно розширили цей перелік, — розповідає заступник начальника центру з навчальної роботи підполковник Дмитро Согласов. — Крім кваліфікованих фахівців, ми готуємо кадри і за високотехнологічними спеціальностями — спеціалістів аеродромно-технічного й радіотехнічного забезпечення польотів. Тож віднедавна наші випускники служать і в ВМС, і в Сухопутних військах. Загалом 64 спеціалізації.

Замість старого мотлоху тут стоять новісінькі тренажери: не якісь радянські, що завалялися на складі, а аналоги новинок озброєння, максимально адаптовані до специфіки кожної спеціальності.

— Щойно до війська надходить новий зразок техніки, ми відразу ж отримуємо тренажер. Наприклад, у РТВ нещодавно з’явилися новітні РЛС. І вже зовсім скоро отримаємо на них тренажери для підготовки операторів. Зараз армію фінансують краще, тож і наш центр може закупляти новітні зразки техніки й тренажерів, — продовжує Дмитро Согласов. — Нещодавно придбали динамічний тренажер автомобіля «КрАЗ». Тренажер цікавий, тривимірний. Здатний створити ефект реального водіння. Не менш цікаві й лазерний і мультимедійний тири, тренажно-імітаційна апаратура «Віраж», тренажери літаків Су-24М, Су-25, МіГ-29, Л-39 і вертольотів Мі-8 та Мі-24, віртуальний тренажер ЗРВ.

Окрім новітньої техніки, базу центру осучаснили й багатофункціональними спеціалізованими комп’ютерними класами з програмним забезпеченням з підготовки фахівців для ЗРВ. Надалі такі класи обладнають і для навчання інших фахівців.

— Ми співпрацюємо з програмістами, що й розробляють ці програми. За нашими технічними вимогами вони постачають програмне забезпечення. Усе працює в режимі віртуальної реальності. Курсанти надівають 3D-окуляри й відточують навички за монітором комп’ютера. Це дає можливість змоделювати реальний бій у різних умовах наземної й повітряної обстановки за новими вимогами щодо тактики дій та ведення бойової роботи. А ще побачити, як кожен солдат діє у складі бойового екіпажу, чи справляється із завданням. Далі комп’ютер сам оцінює курсанта і вказує на помилки. Ефективність такого методу навчання доведена неодноразово: ми економимо моторесурс, електричну енергію і пальне, — говорить офіцер.

З 2014 року тут також почали більше уваги приділяти відпрацюванню дій щодо охорони й оборони позицій, порядку роботи з евакуації й відновлення техніки.

Здебільшого це стосується спеціалістів ЗРВ та РТВ, яким досить часто доводиться ремонтувати техніку недалеко від передової. Тому в процесі підготовки вони й вчаться експлуатувати її як удень, так і вночі та здобувають знання щодо її швидкого відновлення.

2017 року в 38-му ОНЦ був створений Центр підготовки сержантського складу. Школа сержантів тут була й раніше. Проте з початком війни підготовку повністю переформатували на стандарти НАТО. Тут усе акцентовано на сержантах: начальник центру — сержант, усі інструктори — теж сержанти. Більшість із них пройшли підготовку в одній з країн НАТО. Вже в лютому цього року на базі центру вперше розпочалася підготовка й підвищення кваліфікації сержантського та старшинського складу за програмами лідерства базового й середнього рівнів.

Майже всі викладачі та інструктори 38-го ОНЦ брали участь у бойових діях на Сході країни. Дехто з них був на війні в складі зведеного загону Повітряних Сил «Дика качка» і пройшов через бої за ДАП.

На базі центру формувалося сім ротацій загону, основним завданням якого було утримання стратегічно важливих позицій «Зеніт» на території донецького зенітно-ракетного полку поблизу шахти «Бутовка» між Авдіївкою та донецьким аеропортом. Командиром однієї з ротацій був полковник В’ячеслав Хлоп’ячий, який на той час очолював цей військовий навчальний заклад. Тож не випадково центру і хочуть присвоїти почесне найменування «Зеніт».

Поряд зі змінами в програмі навчання й у підготовці резервістів, тут помітно збільшилася і кількість жінок-курсанток. І вчаться вони не тільки на традиційно жіночі диктора чи планшетиста, а й на стрільця.

— У нас завжди навчалося багато жінок. Раніше підготовку проходили і зв’язківці. Там узагалі майже всі спеціальності по-армійськи «жіночі». А відколи їх почали готувати в Полтаві, ряди значно порідшали. Проте з початком війни ми відчули нову хвилю жіноцтва в нашому центрі. Один період їх було навіть більше, ніж хлопців, — пригадує підполковник Дмитро Согласов. — Як і раніше, 80 % планшетистів — жінки. Але зараз для дівчат відкрили новий курс навчання — стрільці. Тож їх ще більше.

З 2014 року в Об’єднаному навчальному центрі Повітряних Сил Збройних Сил України підготовлено 8000 контрактників та майже 5000 строковиків. Середній вік курсантів, які навчаються в Об’єднаному навчальному центрі Повітряних Сил, — 27 років. Терміни підготовки теж різні залежно від фаховості — від місяця до трьох.

За словами начальника 38-го ОНЦ полковника Костянтина Сюлєва, перспективи в розширенні матеріальної бази закладу чималі.

— Передусім плануємо оновити навчально-матеріальну базу сучасним обладнанням: придбати інтерактивний тренажер МіГ-29, а для підготовки спеціалістів ЗРВ упровадити в систему навчання інтерактивний тренажер «Бук-М1». Також у перспективі й обладнання комп’ютерних класів для підготовки фахівців ЗРВ, РТВ та авіаційних спеціальностей і придбання ще одного комплекту динамічного тренажера автомобіля «КрАЗ». А от для підготовки водіїв категорії «С» хочемо закупити програмне забезпечення для вивчення правил дорожнього руху й будови вантажних автомобілів, — говорить Костянтин Сюлєв.

У планах на майбутнє і відновлення спортивної бази: встановлення вуличних спортивних тренажерів, будівництво трьох спортивних майданчиків для міні-футболу, волейболу й баскетболу. А для підготовки справжніх лідерів із числа сержантів планують побудувати смугу реакції лідера за європейським стандартом.

Командування частини розуміє, що на реалізацію цих задумів треба час і немалі кошти, але впевнене, що спільними зусиллями все вдасться.

Ярослава ЗОРІНА, «Народна армія»

Напишіть відгук