Учасникам бойових дій | ЄСПУ

Правові поради учасникам бойових дій та їх сім'ям

Юридична служба ЄСПУ надасть безоплатну консультативну допомогу у разі, якщо ваші права на пільги порушують або ви не знаєте, як ними скористатися. Служба завжди підтримає вас у вашому прагненні боротися за свої права, адже для ЄСПУ та її лідера Валентина Манька це один із пріоритетних напрямків діяльності.
Про пільги щодо вступу до ВУЗів для учасників бойових дій та їхніх дітей
Наближається вступна кампанія. Нас у першу чергу цікавить питання справедливих пільг для учасників бойових дій та їхніх дітей. Нагадуємо, що звільнені з військової служби в цьому році, можуть вступати до вищих навчальних закладів за результатами іспитів у вузі, а не за результатами ЗНО. Право на позаконкурсний вступ мають діти учасників бойових дій, які загинули під час проходження служби або зникли безвісти. З іншими пільгами виникають проблеми. Так, Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо державної підтримки учасників бойових дій та їхніх дітей, дітей, один із батьків яких загинув у районі проведення антитерористичних операцій, бойових дій чи збройних конфліктів або під час масових акцій громадянського протесту, дітей, зареєстрованих як внутрішньо переміщені особи, для здобуття професійно-технічної та вищої освіти» передбачає надання пільг. Державна цільова підтримка дітям учасників АТО для здобуття вищої освіти надається (до 23 років) у вигляді повної або часткової оплати навчання за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів; пільгових довгострокових кредитів для здобуття освіти; соціальної стипендії; безоплатного забезпечення підручниками; безоплатного доступу до мережі Інтернет, систем баз даних у державних та комунальних навчальних закладах; безоплатного проживання в гуртожитку. “Створюються закони, щоб ніби-то надати пільги учасникам АТО та їхнім дітям, але не створюється механізмів реалізації цих законів. І все залишається там, де й було. Або, якщо створюється механізм, то він настільки складний, що діти, а йдеться насамперед про дітей учасників АТО, не в змозі без допомоги юристів розібратися в цьому. Виникає правомірне запитання: “То що за користь із таких законів?” Наш КМУ знову займається “окозамилюванням” і знову дає примарні надії та невиконані обіцянки”, – коментує юрист, активіст ЄСПУ Тетяна Підченко.
Про пільги учасникам бойових дій при продовженні лікування у санаторно-курортних закладах
“Військовослужбовці, учасники бойових дій та прирівняні до них особи, особи, звільнені з військової служби, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції чи виконували службово-бойові завдання в екстремальних (бойових) умовах, в обов’язковому порядку повинні пройти безоплатну психологічну, медико-психологічну реабілітацію у відповідних центрах з відшкодуванням вартості проїзду до цих центрів і назад. Порядок проведення реабілітації та відшкодування вартості проїзду встановлюються Кабінетом Міністрів України”. Раніше, на брифінгу 15 квітня, Міноборони повідомляло, що: “На даний момент лікування і реабілітацію в госпіталях Міністерства оборони і цивільних лікарнях проходять 116 військовослужбовців Збройних сил України, поранених під час терористичної операції на сході країни. 47 військовослужбовців проходять реабілітацію в санаторно-курортних установах. Всього з початку 2016 року реабілітаційне лікування пройшли близько 150 учасників АТО”. “Це мізерна цифра у країні, де є 6 тисяч військових, постраждалих від війни! Вона свідчить про те, що всі механізми так побудовані, аби людина насправді не могла отримати допомогу, яка належить їй за законом. Із цієї ситуації є два виходи. Перший — добиватися своїх прав. Звертатися до юристів-волонтерів за допомогою, зокрема, юридична служба ЄСПУ надає необхідні консультації. І по-друге — будувати альтернативні реабілітаційні заклади. ЄСПУ зараз працює над цим. Адже без повноцінної реабілітації лікування не є ефективним”, – розповіла активістка ЄСПУ, волонтер, юрист Тетяна Підченко.
Як учаснику бойових дій захистити своє право на безоплатний проїзд
Юридична служба ЄСПУ нагадує, що відповідно до закону «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасники бойових дій мають право, зокрема, на безплатний проїзд автобусами приміських і міжміських маршрутів, у тому числі внутрирайонних, внутри- та міжобласних незалежно від відстані та місця проживання. Для цього боєць має взяти пільговий квиток у касі. Заплатити він повинен тільки за послуги з оформлення квитка, цю суму встановлюють у регіоні, вона коливається від нуля до кількох десятків гривень, що значно менше за вартість перевезення. Варто зазначити, що часто перевізник надає певну кількість пільгових квитків, тому власнику УБД можуть запропонувати квиток на інший рейс — якщо на даному вже вичерпано пільгові місця. Якщо учаснику бойових дій відмовляють у безоплатному проїзді міжміським автобусом, по-перше, варто спочатку послатися на закон «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», стаття 12, звернутися до керівництва станції. Це право затверджене законом, а отже ненадання пільги є прямим його порушенням. У випадку протизаконних дій слід написати скаргу у довільній формі до Обласного відділу соціального захисту, де вказати ім’я та прізвище працівника (керівника), посаду, а також названу підставу, на якій він відмовляє у законній пільзі. “Скарга може бути подана до територіального або регіонального органу державної адміністрації на ім’я голови адміністрації або його заступника з транспортних питань. Але це потребує часу. Тому негайно запросіть у керівника або чергової по станції книгу скарг — із досвіду, в цьому разі часто проблема вирішується одразу. Але найкраще писати скаргу одразу у Міністерство соціальної політики. У нас за законом будь-хто може одразу звертатися в органи будь-якого рівня. Вони це спустять по інстанціях. Це забере не багато часу, до 3 місяців, зато стане підставою для судового позову. За свої права треба боротися, в такий спосіб ми зменшимо кількість подібних порушень. До того ж, позивач зможе отримати серйозне відшкодування моральної шкоди, якщо зрештою за порушення своїх прав подасть до суду”, – радить юрист Тетяна Підченко. Також учасники бойових дій мають право на безплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту, автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення. Крім цього, надається безплатний проїзд один раз на два роки (туди і назад) залізничним, водним, повітряним або міжміським автомобільним транспортом, незалежно від наявності залізничного сполучення, або проїзд один раз на рік (туди і назад) вказаними видами транспорту з 50-процентною знижкою. Для реалізації цього права слід скористатися талонами, які видаються разом із документами про надання статусу учасника бойових дій.
На що може розраховувати вдова учасника АТО?
Є така проблема. Вдови загиблих учасників АТО, в багатьох випадках, поняття не мають, що їм гарантує держава, на що вони можуть розраховувати, що можуть отримати. Куля не вибирає, і вдовами теж стають не за власним бажанням. 4 червня 2015 р. № 389 КМУ було затверджено “Порядок надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім’ї” http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/389-2015-%D0%BF/paran9#n9 Зокрема, цей підзаконний нормативний акт поширює свою дію і на перелік громадян, які визначені Законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”. Вдови мають майже такі ж самі пільги, що й учасники АТО, якщо вони визнані вдовами саме учасників АТО. Треба зауважити, що згідно Закону, УБД, є і особи, які захищали країну у складі добровольчих формувань, за умови, що в подальшому такі добровольчі формування були включені до складу Збройних Сил України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної гвардії України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів. Захищайте свої права, якщо їх порушено, звертайтесь в органи захисту прав споживачів, суд, або у офіс Омбудсмана і міністра соціальної політики України персонально.
Пільги учасникам АТО щодо сплати податків та зборів
ДПІ повідомляє, що з 01.01.2017 фізичні особи – підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, та фізичні особи – підприємці, які перебувають на загальній системі оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування. Зазначене звільнення не застосовується до осіб, які провадять незалежну професійну діяльність
Новий сервіс державного центру зайнятості
На початку 2017 року всі українці, які потребують працевлаштування, можуть скористатися новим сервісом Державної служби зайнятості, завдяки якому можна самостійно записатися в онлайн-режимі на індивідуальний прийом до фахівця будь-якого центру зайнятості. Завдяки сервісу можна не виходячи з дому записатися на первинний прийом в центр зайнятості або отримати консультації. Послуга електронної черги реєстрації безробітних доступна громадянам на порталі Держслужби зайнятості www.dcz.gov.ua через рубрику “Електронні послуги”. Дзвоните, записуєтесь у зручний для вас день і час, або питаєте, що потрібно. Поцікавтесь у Держслужби зайнятості про пільги для учасників АТО щодо працевлаштування! Якщо учасник АТО безробітний, потрібно скористатись пільгами. http://www.dcz.gov.ua/
Про пільги учасникам АТО щодо призначення дострокової пенсії
Учасники АТО, яким виповнилось 55 років – чоловікам, та 50 років – жінкам і які мають страховий стаж не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 років для жінок – ви маєте право на призначення дострокової пенсії за віком, відповідно до п. 3 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”. Також мають право піти на дострокову пенсію ті, що стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при захисті Батьківщини, або внаслідок захворювання, пов’язаного з перебуванням на фронті. Крім того цей закон надає право на отримання пенсії у зв’язку із втратою годувальника членам сім’ї учасника бойових дій в АТО. http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/1683-19
Про пільги на житлово-комунальні послуги
Відповідно до статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасникам бойових дій надаються такі пільги: - 75% знижка плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 м2 загальної площі житла на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку оплати, та додатково 10,5м2 на сім'ю); - 75% знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією, водою тощо) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання.; - 75% знижка вартості палива, в тому числі рідкого, в межах норм, встановлених для продажу населенню, для осіб, які проживають у будинках, що не мають центрального опалення. Для призначення пільг на оплату житлово-комунальних послуг потрібно звертатися в управління праці та соціального захисту населення за місцем проживання. Учасник бойових дій пред'являє паспорт та надає до управління соціального захисту населення: - довідку про склад сім'ї за формою №3 (видає житлово-експлуатаційна контора або комунально-експлуатаційна частина за місцем проживання, а для сільської місцевості - виконком сільської (селищної) ради); - копії документів, що підтверджують право пільговика та членів його сім'ї на пільги (з пред'явленням оригіналів цих документів); - копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера у Державному реєстрі фізичних осіб-платників податків та інших обов'язкових платежів (з пред'явленням оригіналу документу); Відмітимо, що облік пільговиків ведеться за зареєстрованим місцем проживання. Надання ж пільг за фактичним місцем проживання, як виняток, можливе лише за рішенням комісії з питань призначення субсидій та пільг. Разом з тим, рішення про відмову може бути оскаржене в суді. Для призначення пільг на оплату житлово-комунальних послуг, зокрема з оплати природного газу, споживачеві відповідно до п.18 Правил надання населенню послуг з газопостачання, затверджених Постановою Кабінету Міністрів від 09 грудня 1999 року №2246, необхідно звернутися до газопостачального підприємства з письмовою заявою та документами, що підтверджують його право на пільги. Пільги споживачам природного газу надаються з моменту їх звернення до газопостачальної організації (поточного місяця), але не раніше ніж вони будуть зареєстровані в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги. Згідно п. 31 Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 1999 року № 1357, споживач, який має право на встановлені законодавством пільги з оплати спожитої електричної енергії, повідомляє у письмовій заяві енергопостачальника про своє право на пільгу. Пільга надається з дня надання споживачем заяви до енергопостачальної організації та тільки за місцем постійного проживання. Для оформлення пільги потрібно надати копії: - посвідчення, що підтверджує пільгу; - паспорту; - довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру; - довідки про склад сім'ї. Аналогічний пакет документів необхідно подати для отримання пільги з оплати послуг водопостачання та водовідведення до абонентської служби (відділу) організації, з якою укладений договір про надання відповідних послуг.